Glikemijski indeks hrane je mjerna jedinica za brzinu kojom nivo šećera u krvi poraste nakon konzumiranja određene vrste hrane. Glikemijski indeks je pokazatelj koliko svaki gram dostupog ugljikohidrata u namirnici (ne računajući vlakna) povisuje nivo glukoze u krvi, u referenci sa čistom glukozom.
Namirnice s visokim glikemijskim indeksom – GI veći od 70.
Smatra se da učestala konzumacija hrane s visokim glikemijskim indeksom potiče debljanje. Također, može doći do nepravilnog izlučivanja inzulina i razvoja dijabetesa tipa 2. Namirnice s visokim glikemijskim indeksom jedite i pijte u manjim količinama.
Koje su to namirnice?
Slatkiši, bijeli hljeb, kukuruzno brašno, riža, rižino mlijeko, med, bundeva, lubenica, njoke, palenta, dvopek, kokice, pečeni krompir…
Namirnice s umjerenim glikemijskim indeksom – GI iznosi 50-70.
U redovnoj prehrani se preporučuje birati namirnice s umjerenim glikemijskim indeksom jer sporije otpuštaju inzulin u krvi. Tako ne dolazi do poremećaja u ravnoteži hormona i rada gušterače.
To su: Musli, groždice, marmelada, integralni hljeb, suhe smokve, banana, kesten, pšenični griz, dinja, kivi, kukuruz…
Namirnice s niskim glikemijskim indeksom – GI manji od 50.
Hrana bogata proteinima obično ima niski glikemijski indeks hrane zbog toga što ima smanjen udio ugljikohidrata. Vaša ishrana najvećim dijelom bi trebala da sadrži upravo ove namirnice.
Namirnice koje imaju nizak GI (glikemijski indeks) otpuštaju energiju postepeno i umjereno. Ukoliko planirate obavljati neku dugoročnu aktivnost koja zahtijeva da imate dovoljno energije nekoliko sati nakon jela ili tokom dana, onda je poželjno da konzumirate namirnice sa niskim GI, kako biste osjećali sitost duže vrijeme.
Najvažniji obrok u toku dana je doručak, koji bi se trebao sastojati od namirnica sa niskim GI indeksom, kako biste dobili potrebnu energiju tokom cijeloga dana, za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
To su namirnice poput integralnih žitarica, raznog svježeg voća kao što je jabuka, breskva, nektarina, smokva, narandža, jagoda, ribizla, svježeg povrća, proizvoda od biljnog ili kravljeg mlijeka, mahunarki, te orašastih plodova.