Približavanje žena srednjoj dobi često dovodi do povećanog stresa, tjeskobe i straha. Djelimično se to može pripisati fizičkim promjenama, kao što su smanjenje nivoa estrogena i progesterona. Valunzi, znojenje i ostali simptomi menopauze mogu biti uzroci poremećaja.
Također, tu su i emocionalne promjene: briga o starenju, odlazak djece iz obitelji, gubitak roditelja…Ali, ne brinite, niste jedina koja se tako osjeća.
Naime, menopauza može biti razdoblje odvajanja, osamljivanja, pojačanog osjećaja frustracija, ostavljenosti, nemogućnosti dokazivanja i nedostatka samopoštovanja. Obitelj i prijatelji ne razumiju uvijek šta proživljavamo pa nema ni odgovarajuće podrške. Ako postoje problemi, moguća je anksioznost (strah, napetost, nesigurnost) i depresija.
Šta nam može pomoći?
Profesionalna pomoć
Da bi se ublažila ili uklonila depresija, koja je povezana s menopauzom, preporučuje se psihoterapija.
Ipak, postoji mnogo načina samopomoći bez profesionalne terapije:
- Podrška obitelji – u menopauzi, još uvijek brinete o vlastitoj djeci, starim i bolesnim roditeljima, radite i vodite domaćinstvo, te zato ne možete preuzeti sve obaveze na sebe, nego morate i ostale članove obitelji obavezati da pomažu.
- Tjelovježba – smanjuje nivo stresa, jača samopouzdanje, podmlađuje i prevenira depresiju.
- Prehrana – jedite zdravo i redovno. Vitamin B i kalcij mogu ublažiti simptome depresije. Izbjegavajte šećer, ispijanje kafe u prevelikim količinama i alkohol. Masnu hranu jedite rjeđe, a češće onu koja štiti srce i nervni sistem.
- Druženje – depresivne žene često se povlače u sebe, smatrajući da nisu zanimljive u društvu, a samoća potiče depresiju i tjeskobu. Održavajte kontakte sa drugima; to je posebno važno za mentalno zdravlje.
- Izbjegavajte stresne situacije. Morate znati prepoznati i nositi se sa situacijama u životu koje dovode do stresa.
- San – poremećen san može pogoršati depresiju. San kao mnoge stvari u životu mora imati svoj ritam. Dobro je da ustajete i liježete u isto vrijeme.
Spremno u novo životno razdoblje!