Menopauza ima veze i s nesanicom. Osim dnevnih i noćnih znojenja, problema s lakim nakupljanjem kilogramima, na žalost menopauza ima veze s problemima sa spavanjem. Čak i žene koje nikad u životu nisu imale poteškoće sa spavanjem, u menopauzi mogu imati velike probleme sa spavanjem ili čak uopće ne mogu spavati.

Postoje dvije glavne vrste ženskih hormona, a to su estrogen i progesteron. Oni utječu na ponašanje žena u svim životnim dobima, pa tako i tijekom menstrualnih ciklusa. U fazi menopauze, pada nivo tih hormona i upravo zbog toga se javlja nesanica kod žena. Uzimajući u obzir dobru higijenu spavanja, trebalo bi izbjegavati: drijemanje tokom dana, pijenje kafe nakon ručka, vježbanje ili pijenje alkohola unutar 6 sati prije polaska u krevet, lijeganje na počinak u stanju osjećaja gladi ili prejedenosti, korištenje nikotina noću, uzimanje tableta za spavanje, odlazak u krevet prije nego se osjećate pospano. Također, ako ne zaspite unutar 20 minuta, ustanite iz kreveta i radite nešto drugo što vas opušta sve dok ne osjetite pospanost.

Tako ćete stvoriti predodžbu spavaće sobe kao mjesta za spavanje, a ne kao izvor frustracija. Tehnike opuštanja poput vježbi disanja, vrlo su korisne su u terapiji za nesanicu i općenito mogu poboljšati kvalitetu vašeg života. Isprobajte jogu ili pilates, uživajte u vožnji biciklom, plivanju, laganom kardio treningu na spravama ili aktivnom radu u vrtu. Menopauza nije razdoblje patnje, već prirodan proces, koji prolazi svaka žena. Stoga pokušajte riješiti nesanicu pomoću navedenih korisnih savjeta i uživajte u prirodnoj promjeni koju prolazi vaše tijelo.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *